A látvány bűvölete

Logikai úton létrehozott „konkrét” formák megalkotása síkban és térben – a geometria törvényszerűségeinek figyelembevételével – hozzá még a színes fény varázslata – mintegy javaslatképpen az elvontabb, korszerűbb, de érzékelhető világélményhez.

A látvány bűvölete - Mengyán András

Jó félszázada kiállító művész Mengyán András itthon és világ legkülönbözőbb pontjain – Münchentől Ankaráig, Újvidéktől Oslóig, Bergenig, Bukaresttől Velencéig, ami nem pusztán az ő termékenységét jelzi (noha jelezhetné), hanem a megbecsülő érdeklődést – akár különböző ízlésű fórumoktól.

Voltaképpen a múlt század hetvenes éveiben helyét kereső magyar új-avantgárd mozgalom (Bak Imre, Fajó János, Nádler István, Keserü Ilona, Molnár Sándor, Haraszthy István törekvései) részese, mindmáig következetes folytatója. A hivatalos szocreál diktatúrájának ez a társaság volt egyik legkövetkezetesebb ellenzője; ennek megfelelően hosszú ideig a tiltott kategóriába sorolták, majd a nyolcvanas években kerülhettek a tűrt szektorba.

Hitvallásként idézhetők tanulmánya szavai:

Egy vizuális program legfontosabb célja, hogy a legnagyobb körültekintéssel és átgondoltsággal feltárja a vizuális alkotóelemek közötti legáltalánosabb összefüggéseket és kölcsönhatásokat, valamint ezek hatását az emberre és környezetére.

A klasszikus konstruktivizmus érdeklődése már jó száz esztendővel ezelőtt kifejezetten a szerkezetre, az építményre irányult: föladatát a konstruálásban látta. Egyáltalán nem véletlen, hogy a föntebb említett új-avantgárd csoportosulás szinte minden tagja hagyatkozott a kassáki örökségre; nem mellesleg ez könnyítette meg bekapcsolódásukat csakúgy az aktuális nemzetközi trendekbe.

A művész kiállítása a Kieselbach Galériában jól követhetően mutatja be ezt a folyamatot.

A teljes cikk az Országút.com portálon olvasható.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük